Pavlova med vaniljekrem og bær er definitivt en stor kakefavoritt! Sprø marengsbunn som er litt seig midt inni, og som rett og slett smaker helt himmelsk! Nam!
LES MER! Sånn lager du SJOKOLADEPAVLOVA MED VANILJEKREM
For å gi deg best mulige odds for å få en perfekt pavlova til festdagen, kommer det her noen gode tips som det er lurt å følge når du baker pavlova!
Sånn får du en perfekt pavlova!
1. Pisk eggehvitene i en helt ren bolle og tilsett sukkeret litt etter litt under piskingen
2. Bruk svak varme når du steker marengsbunnen
3. La stekeovnsdøren være lukket hele tiden mens du steker pavlovaen
4. La pavlovaen stå i stekeovnen helt til ovnen har blitt kald
Pin på PinterestSlik lager du pavlova med vaniljekrem og bær
Start ned pavlovaen
Sett stekeovnen på 150 varmluft. Kle et stekebrett med bakepapir og marker opp en sirkel på papiret på ca. 22 cm i diameter.
Ha eggehvitene i en helt ren miksebolle og pisk til hvitene begynner å tykne. Tilsett sukkeret litt etter litt mens du hele tiden pisker. Når alt sukkeret er pisket inn, har du i eddiken. Pisk videre i ca. 5 minutter til eggehvitene har blitt blanke og glatte og sukkeret er oppløst.
Fordel marengsen i sirkelen på bakepapiret. Det er fint om det blir litt bølger i marengsen. Stek pavlovaen i 1 time. Skru av varmen, men la pavlovaen stå i ro i stekeovnen uten å åpne døren.
Du kan gjerne steke bunnen på kvelden for så å la bunnen stå i stekeovnen hele natta etter at du har skrudd av varmen.
Slik lager du vaniljekremen
Ha alle ingrediensene til vaniljekremen, unntatt kremfløten, i en kasserolle og kok opp. Rør godt hele tiden under oppkoket. Når kremen koker opp, lar du den koke i 30-40 sekunder, fremdeles under konstant omrøring.
Ta kasserollen av varmen og hell kremen gjennom en sil og over i en bolle. Legg plastfolie helt ned til vaniljekremen og sett den i kjøleskapet til den blir helt kald.
Før servering, pisker du kremfløten og rører den inn i vaniljekremen.
Legg forsiktig pavlovaen over på et serveringsfat. Fordel vaniljekremen over før du fordeler alle bærene over hele kaken.
Her har jeg drysset litt melis over til slutt.
Kos deg med herlig pavlova med vaniljekrem og bær!
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest



Kommentarer 8
Logg inn for å skrive kommentarer.
Heidi 27. august 2013
Hei Marit. Denne oppskriften bruker jeg. Akkurat denne! Men, jeg bruker ikke åpne steikeovnsdøra. Den blir ikke brent. Det er stor forskjell på st.ovner,-så jeg skjønner at folk kan plages med pavlovan. Flotte bilder av deg på den gården. Så heldig dere er så får plukke masse forskjellige grønnsaker av "markens grøde". Skulle gjerne vært der. Ha en fin uke.
Svar til Heidi
Fru Timian 28. august 2013
Hei Heidi og takk for meldingen din! Ja, det er nok veldig stor forskjell på stekeovner. Det er virkelig et privilegium å få plukke med seg av så mye godsaker! Ønsker deg også en super uke!
Svar til Fru Timian
Ann-Britt 17. mai 2014
Hei, jeg lagde pavlova for aller første gang i dag på 17.mai. Det ble en suksess.Tusen takk for fin oppskrift og fremgangsmåte.
Svar til Ann-Britt
Fru Timian 18. mai 2014
Å så moro å høre, Ann-Britt!
Svar til Fru Timian
Annette 9. oktober 2015
Hvor lenge kan en oppbevare marengsbunnen før jeg fyller den? Har brukt opp 5 eggehviter, men har ingen anledning til å bruke bunnen på en stund. Takk for fine oppskrifter. Elsker rabarbrapaien din.
Svar til Annette
Fru Timian 10. oktober 2015
Hei Annette! En marengsbunn tåler å stå i 4-5 dager, pakket løst inn i aluminiumsfolie. Går det lenger tid enn det, ville jeg fryst den.
Svar til Fru Timian
Hegemor 2. desember 2016
Hei. Jeg tror man kan doble oppskriften og bruke langpannen. Men kan man også doble oppskr på eggekrem, eller blir 8 dl melk for mye?
Svar til Hegemor
Fru Timian 3. desember 2016
Det går fint å doble begge deler 🙂
Svar til Fru Timian